لایلاک

بونراکو

بونراکو (文楽) تئاتر عروسکی سنتی ژاپن است. در دوره ادو در اوساکا به عنوان سرگرمی رایج برای مردم عادی شروع شد و در اواخر قرن هفدهم به تئاتر هنری تبدیل شد. بونراکو و کابوکی، به عنوان میراث فرهنگی اوساکا در یونسکو شناخته شده است.

عروسک های Bunraku تقریباً یک دوم اندازه عروسک گردان ها هستند. عروسک‌ گردان ها برای مانور دادن با اندام‌ها، چشم، ابروها و دهان خود همراه عروسک می شوند و در نتیجه اعمال و حالات چهره‌ عروسک نیز شبیه به فرد زنده می شود. عروسک گردان ها کاملاً در معرض دید تماشاگران قرار دارند، اما معمولا لباس سیاه پوشیده اند تا نمادی از تاریکی پشت صحنه باشند.
داستان توسط یک شخص روایت می‌شود که به جای عروسک‌ها حرف می زند، و بنابراین باید دارای مجموعه‌ای متنوع از اصوات باشد تا هر دو جنس و سن عروسک را نشان دهد. روایت همراه موسیقی متن یا شامیز‌ن گفته می شود.

بونراکو و کابوکی اغلب داستان‌هایی با مضامین مشابه به تصویر می‌کشند. داستان های عاشقانه تراژیک کلاسیک، افسانه های قهرمانانه و داستان های مبتنی بر وقایع تاریخی که در ژاپن بسیار محبوب هستند. تئاتر ملی بونراکو در اوساکا، زادگاه بونراکو، بهترین مکان برای تماشای این هنر عروسک گردانی برای گردشگران خارجی است. معمولاً هر سال چندین دوره 3-6 هفته ای برنامه ریزی می شود. هدست های انگلیسی برای اکثر اجراها برای اجاره در دسترس هستند.