لایلاک

شی_تنوجی

شی_تنوجی معبدی در قلب نانیوا
اولین و پیرترین معبد بودایی ژاپن است و به قول افسانه سراهای ژاپنی بخشی از بهشت که بارها در آتش سوخت و از نو ایستاد. دروازه اصلی معبد دروازه بهشت نام دارد و در دو طرف راست و چپش دو چرخ دارما (Dharma_Chakra) که مریدانش صفی طولانی را انتظار می کشند تا دستی برسانند و این چرخ را بچرخانند تا روزگار به کامشان بگردد.
شی تنوجی شامل چند هال بزرگ و چند باغ ژاپنی است که فصل به فصل رنگ عوض می کند. برای بازدیدکنندگان رایگان است مگر اینکه هوس کنند سری به گنجینه های ملی و شمشیرهایی بزنند که متعلق به شاهزاده شوتوکو بوده و اینک به موزه ای تبدیل شده است. اینجا محل برگزاری جشنها و آیین های فصلی است. مثلاً جشنواره دویا دویا Doya_Doya که هر ساله در 14 ژانویه برگزار می شود. تیم های پسران جوان با لباسی نازک،سفید و بلند به سالن بزرگ Rokujireisando وارد شده و در حالی که آب سرد بر سر آنها ریخته می شود برای دریافت طلسم یا دست نوشته های اقبال رقابت می کنند.
در مرکز باغ برکه ای به نام آبگیر لاک پشتها وجود دارد که با غرور رو تمنا روی جزیره سنگی وسط آب لم داده اند و من و شما را تماشا می کنند. (Kame_no_ike)
رفتن به این معبد در ۲۰ و ۲۱ ام هر ماه هم فال است و هم چندین برابر تماشا. این دو روز علاوه بر مراسم معنوی، حضور فروشندگان اجناس قدیمی و عتیقه و آنتیک باعث ولوله و برکت است. از شیر مرغ تا جان آدمیزاد. مثلاً قرمه یک پیله کوچک به ازای هشت دلار ، مثلاً شیر اژدهای کوتانی شی شی، مثلاً آناناس قرمز اوکی ناوا، مثلاً انجیر ایرانی یک مشت به ازایپنج دلار یا دو ریالی شاهنشاهی به ازای پنج دلار یا حتی کاسه بشقابهای شکسته زیر خاکی با قیمتهای گزاف یا خرمای ژاپنی 🤔 سه چهار عدد به ازای پنج دلار یا مانه کی نکو.
خلاصه اگر در روزهای بیستم یا بیست و یکم ام ماهی گزارتان به کینکی افتاد شی تنوجی را فراموش نکنید.