لایلاک

کادوماتسو

کادوماتسو نوعی گیاه تزیینی است با سه تکه برش خورده بامبو و کاج برای تعطیلات سال نو ژاپنی. بعد از کریسمس این تزئین را در ورودی خانه ها و ساختمان ها در ژاپن خواهید دید.
کادوماتسو روش خوش آمد گویی به خدای شینتو توشیگامی است برای ورود به خانه ها. در ژاپن، اعتقاد بر این است که توشیگامی ساما (خدا) به هر خانه سر می زند تا در روز سال نو شادی را به ارمغان بیاورد.

یک کادوماتسو معمولاً شامل گیاهان زیر است.

درخت کاج 🎍

کلمه “کادوماتسو” در زبان ژاپنی شامل کاراکتر کانجی برای درخت کاج (“ماتسو”) است، بنابراین کاج اصلی‌ترین گیاه مورد استفاده در دکوراسیون است. از زمان های قدیم، درخت کاج برای مردم ژاپن معنای خاصی داشته است: آنها معتقدند که درختان مکانی است که ارواح خدایان در آن زندگی می کنند. حتی با وجود بامبو، درخت کاج برای این دکوراسیون ضروری است.

بامبو

بامبو در دکوراسیون کادوماتسو جذاب ترین بخش است. بامبو در دوره قدرت گیری سامورایی ها با کادوماتسو گره خورد. برش مورب بامبو، بسیار شبیه بریده شدن با شمشیر است و گفته می شود که این سبک توسط اولین شوگان توکوگاوا آغاز شده است. هنگامی که او در طول دوران حرفه ای خود در یک نبرد شکست خورد، به جای رقیب خود یک بامبو را برید و آرزوی پیروزی در نبرد بعدی خود را داشت.
مردم معتقدند بامبو برای آرزوی دور شدن مشکلات زندگی مناسب است، زیرا همیشه مستقیماً به سمت آسمان رشد می کند.

گل آلو و کلم پیچ گلدار

گل های آلو و کلم پیچ گلدار اغلب به عنوان گلهای زینتی کادوماتسو استفاده می شوند که هر دو معانی خوش شانسی دارند. از آنجایی که گل های آلو در اوایل سال شکوفا می شوند، در دوره نسبتاً سرد، به عنوان گیاهی قوی و پایدار در نظر گرفته می شود. کلم پیچ گلدار که برگ هایش لایه لایه رشد می کند به عنوان ثروت بیشتر تفسیر می شود.